Przed wizytą na targach pracy

Jak przygotować się do udziału w targach pracy, by zaowocowały one znalezieniem zatrudnienia.

Przed każdą wizytą na targach pracy zapoznaj się ze szczegółowym programem imprezy. Sprawdź na stronie internetowej targów listę wystawców i zorientuj się, które firmy najbardziej odpowiadają Twoim zainteresowaniom. Do tych stoisk udaj się w pierwszej kolejności. Zabierz ze sobą aktualne CV, najlepiej w kilku egzemplarzach i w dwóch językach.

Zastanów się, czego szukasz. Praktyk, stażu czy pracy? Przygotuj sobie pytania, jakie chciałbyś zadać pracownikom wybranych przez siebie firm.

Spotkanie z pracodawcą podczas targów pracy ma charakter mniej formalny niż standardowa rozmowa kwalifikacyjna. Trwa zwykle kilka minut i w tym czasie masz szanse zaprezentować się, zadać kilka pytań. Dowiedz się, jakie możliwości rozwoju stwarza firma, jak wygląda ścieżka kariery pracownika. Dobre przygotowanie może zaowocować zainteresowaniem pracodawcy Twoją kandydaturą.

Zabierz ze sobą dokument tożsamości, notatnik i długopis. Rób notatki z rozmów z wystawcami, ponieważ możliwość spotkania tak wielu pracodawców w jednym miejscu i jednym czasie sprawia, że nie zapamiętasz wszystkich ustaleń.

Podczas targów będziesz miał też możliwość skorzystania z porady specjalistów – doradców zawodowych, którzy podpowiedzą, co podkreślić w CV, jak napisać profesjonalny list motywacyjny i jak bezbłędnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wizyta na targach pracy to także okazja do rozmowy ze specjalistami EURES, którzy pomogą przygotować niezbędne dokumenty aplikacyjne oraz przedstawią oferty pracy z obszaru Unii Europejskiej.